Muzey tarixi

O`zbekiston tarixi davlat muzeyi 1876 yilda tashkil etilgan O`rta Osiyodagi eng yirik o`quv muassasasidir. Ko`p yo`nalishdagi ilmiy-tadqiqot markazi sifatida muzey ilmiy-tadqiqot instituti, moddiy va ma`naviy madaniyat yodgorliklarining eng yirik ombori va tarixiy bilimlarni ommalashtirish markazi bo`lib xizmat qiladi. Muzey 1943 yilda tashkil etilgan O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining bir qismidir.

Muzeyga o`n minglab odamlar tashrif buyurishadi, ular uchun sayohatlar o`tkaziladi, ma`ruzalar o`qiladi, tadbirlar tashkil etiladi. Muzey jamoat mulki - taniqli siyosatchilar, olimlar, yozuvchilar, faxriylar va boshqalar bo`lib, xalqaro ko`rgazmalar, konferentsiyalar va seminarlarning doimiy ishtirokchisi.

Muzey binosi 20-asrning ikkinchi yarmidagi Toshkentning eng yaxshi me`moriy yodgorliklaridan biri bo`lib, u erda o`zbek me`morchiligining an`anaviy va ilg`or tamoyillari, geometrik shakllarning boy naqshlar bilan aloqasi aks etgan. Shaklda - noto`g`ri kub, Sharq me`morchiligidagi abadiylik ramzi. Fasadning quyoshdan himoyalangan metall panjaralari oq-pushti marmar bilan qoplangan. Old eshik baland va tantanali. Kirish eshiklari tabiiy yog`ochdan yasalgan va an`anaviy oymalar bilan bezatilgan.

Rahbariyat

jannat

Direktor
Ismailova Jannat Xamidovna,