Muzey tarixi

O`zbekiston tarixi davlat muzeyi 1876 yilda tashkil etilgan O`rta Osiyodagi eng yirik o`quv muassasasidir. Ko`p yo`nalishdagi ilmiy-tadqiqot markazi sifatida muzey ilmiy-tadqiqot instituti, moddiy va ma`naviy madaniyat yodgorliklarining eng yirik ombori va tarixiy bilimlarni ommalashtirish markazi bo`lib xizmat qiladi. Muzey 1943 yilda tashkil etilgan O`zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining bir qismidir.

Muzeyga o`n minglab odamlar tashrif buyurishadi, ular uchun sayohatlar o`tkaziladi, ma`ruzalar o`qiladi, tadbirlar tashkil etiladi. Muzey jamoat mulki - taniqli siyosatchilar, olimlar, yozuvchilar, faxriylar va boshqalar bo`lib, xalqaro ko`rgazmalar, konferentsiyalar va seminarlarning doimiy ishtirokchisi.

Muzey binosi 20-asrning ikkinchi yarmidagi Toshkentning eng yaxshi me`moriy yodgorliklaridan biri bo`lib, u erda o`zbek me`morchiligining an`anaviy va ilg`or tamoyillari, geometrik shakllarning boy naqshlar bilan aloqasi aks etgan. Shaklda - noto`g`ri kub, Sharq me`morchiligidagi abadiylik ramzi. Fasadning quyoshdan himoyalangan metall panjaralari oq-pushti marmar bilan qoplangan. Old eshik baland va tantanali. Kirish eshiklari tabiiy yog`ochdan yasalgan va an`anaviy oymalar bilan bezatilgan.

Muzey 300 mingdan ortiq saqlash bo`limiga ega. Arxeologiya (70 ming), numizmatika (100 mingdan ortiq), etnografiya (18 mingdan ortiq), material qoldiqlari (10 ming), arxivlar (60 ming) va san`at asarlari (2 mingdan ortiq) bizning ajoyib to`plamlarimiz qatoriga kiradi. .).

Muzeyda doimiy ko`rgazma mavjud. Uning zallarida 10 mingga yaqin eksponatlar mavjud bo`lib, ular eramizdan avvalgi 1,5 million yil oldin toshning dastlabki davri, O`zbekistonning rivojlanishi haqida hikoya qiladi. hozirgi kungacha, O`zbekiston mustaqil va gullab-yashnagan mamlakat.

Muzey to`plamlarning kadrlar tarkibi va ilmiy tavsifi, ekspozitsiyalar, ko`rgazmalar, ilmiy va ommabop ilmiy ishlarni, shu jumladan monografiyalar, ilmiy kataloglar, albomlar, qo`llanmalar, bukletlar, qo`llanmalar va boshqalarni tayyorlash bo`yicha faol ilmiy-tadqiqot ishlarini olib bormoqda.

Bizning saytimizda siz to`plamlarda saqlanayotgan to`plamlar va zallarda joylashgan eksponatlar bilan tanishishingiz mumkin. Ammo tan olish kerakki, hech narsa o`zingizning ko`zingiz bilan ko`rishingiz mumkin bo`lgan narsalar bilan taqqoslanmaydi. Shuning uchun saytimizning barcha mehmonlarini muzeyimizga taklif qilamiz. Bu erda qo`llanmalar sizni ekspozitsiya zallari bo`ylab yo`naltiradi, turli tarixiy davrlar haqida batafsil ma`lumot beradi, eksponatlar haqida so`zlab beradi va barcha savollaringizga javob beradi. Sizni kutmoqdaman!

Rahbariyat

jannat

Direktor
Ismailova Jannat Xamidovna,