O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI FANLAR AKADEMIYASI O‘ZBEKISTON TARIXI DAVLAT MUZEYI XAMDA CHIKAGO UNIVERSITETINING SHARQ INSTITUTI O'RTASIDA ANGSHUV MEMORANDUMI IMZOLANDI

O‘zbekiston tarixi davlat muzeyida 2018 yil 28-mart kuni Chikago Universitetining Sharq instituti o’rtasida “Anglashuv Memorandumi” imzolandi.

Memorandumning maqsadi O‘zbekiston tarixi davlat muzeyida

2018-2020 yillarda arxeologiya materiallarini saqlab qolish, ta’mirlash va konservatsiya qilish maqsadida markaziy Osiyo muzeylaridan yosh ta’mirchilar (restavratorlar)ni  malakasini oshirish bo’yicha O’zbekiston tarixi bo’yicha uch yillik yozgi o’quv-amaliy seminarlar dasturini tashkil qilish rejalashtirdi. Shuningdek, “Anglashuv Memorandumi”da o’zaro ilmiy tadqiqotlar, arxeologik qazishma ishlari, o’quv-amaliy seminarlar, ilmiy anjumanlar, maxsus tadbirlar o’tkazish va ko’rgazmalarni tashkil etish, hamda amalga oshirishda hamkorlikni rag’batlantirish va qo’llab-quvvatlash, ta’mirlash-laboratoriyasini tashkil etishda amaliy hamkorlik olib borish ko’zda tutildi.